Геноцид ромів в Україні 1941-1944 рр

Меморіальний проект: Геноцид ромів в Україні 1941-1944 рр

Проект триватиме з 1 травня 2018 року по 1 вересня 2019 року

Інформація (листівка) про проект тут

Центральною складовою проекту є спільна поїздка по Україні, в якій візьмуть участь 10 учасників – по п‘ять з Німеччини та України. Передбачається пропорційна кількість ромів та неромів з обох країн. Учасники проекту братимуть інтерв’ю у свідків подій та зустрінуться з місцевими громадськими активістами, насамперед з представниками ромської гомади. Крім правдивої реконструкції історичних подій, мова буде іти про підвищення обізнаності з будь-яким видом дискримінації в обох країнах.

більше інформації українською:
наш партнер по проекту

 

 

Aktivieren Sie JavaScript um das Video zu sehen.
https://youtu.be/G7YM4rF-ngY

Детальніша інформація та заявки на участь у екскурсії тут.

 

Проект тематизує геноцид ромів німецькими солдатами та працівниками поліції під час Другої світової війни на окупованій Україні. Основна увага при чому приділяється  насамперед питанню мотиву і практики злочинців, а також сприйняттю, реакції і варіантів поведінки групи жертв і місцевого українського (не ромського) населення.

 

Знання про геноцид українських (радянських) ромів навряд чи присутні в українському чи німецькому суспільстві. В Німеччині переслідування німецьких сінті та ромів під час Другої світової війни хоча і повернуто нині із забуття, події з окупованого Радянського Союзу загалу мало відомі. Вважається, що систематично вбивали лише євреїв, а роми потрапили в цю категорію лише “випадково”. Таким чином, в німецькій культурі пам’яті відсутній центральний аспект нацистського геноциду.

В Україні продовжує діяти радянський нарратив, який підсумовує цивільні жертви в категорії “мирні радянські громадяни”, не звертаючи увагу на особливості різних груп жертв. У той час, як за рахунок виховної роботи єврейських акторів, Голокост проти євреїв став широко відомий, мало  хто з українців знає про те, що ромські меншини також стали жертвами геноциду.

 

Заплановано проведення інтерв’ю з ромськими і не ромськими очевидцями, що вижили або стали свідками розстрілів німецькими солдатами, були в змозі уникнути смерті або знають про події зі спогадів своїх батьків.

 

Особливим компонентом проекту є підключення до роботи учасників з України та Німеччини, серед яких будуть як роми, так і не роми (а з Німеччини також сінті). Десять днів Вони подорожуватимуть по Україні і зустрінуться зі свідками і тими хто врятувався, зі вченими та представниками громадянського суспільства, котрі присв’ятили свою діяльність пам’яті і боротьбі проти дискримінації (особливо гомадські організації ромів).

До теми проекту разом зі збором історичної інформації і проведенням тематичних інтерв’ю зі свідками, доцільно залічити і тематизацію расової дискримінації сьогодні, метою чого стане рефлексія ситуації як в Україні так і в Німеччині і в ЄС загалом.

 

Наша мета та ціль: Геноцид ромів в Україні слід врятувати від забуття. Ми прагнемо законсервувати спогади останніх свідків подій. У той же час минамагаємось посилити чутливість до дискримінації ромів у німецькому та українському суспільстві. Ті що вижили можуть нам в цьому допомогти: вони розповідають нам не тільки історію жертв, але також історію боротьби проти переслідування.

 

Результат складатиметься з інструментів, які можуть бути використані для досягнення мети проекту: відео про роботу проекту та пересувна виставка, яку можна буде замовити безкоштовно. Всі результати будуть підготовлені українською та німецькою мовами і опубліковані в Інтернеті. Підготовка матеріалу буде націлена на його безпосереднє використання для політичної освіти.